معضلات تولید کنندگان داخلی تجهیزات دندانپزشکی

میزان اطمینان خریدار به برندهای ایرانی تجهیزات دندانپزشکی

 

شاید این سوال برای بسیاری از شما به وجود امده باشد که چرا با وجود استعدادها و توانایی های داخلی ما شاهد تولید پررونق تجهیزات دندانپزشکی  و پزشکی و داروها در داخل کشور نیستیم و اغلب اقلام موجود در بازار همه وارداتی هستند و به گونه ای شده که اغلب کاربران به این برندهای خارجی وابسته شده اند و اگر در میان آنها برندهای ایرانی هم وجود داشته باشد اعتماد چندانی به این برندها نمی کنند و بازهم تجهیزات و داروهای خارجی طرفداران بیشتری دارند؟

دلایل زیادی برای این مسائله وجود دارد که در ادامه مقاله به بررسی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت:

معضلات تولید کنندگان داخلی تجهیزات دندانپزشکی

اگر پای صحبت تولید کنندگان داخلی بنشینیم اغلب آنها از نبود تسهیلات ویژه برای گسترش کار و خط تولیدشان گله مندند و به قدری سنگ اندازی در راه آنها وجود دارد که اغلب با تحمل سختی های زیاد در میانه راه دلسرد میشوند و یا واردات بیش از حد برندهای اروپایی ، امریکایی و چینی آنها را از پای در می اورند. راه حل های زیادی برای رفع این مساله وجود دارد که با اجرای ان می توان چرخه تولید را به راه انداخت.رسیدن به خودکفایی در زمینه تولید تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی به قدری حائز اهمیت است که در این اوضاع شدیدتحریم ها کمبود آن کاملا حس می شود. اگر بسیاری از این محصولات و داروها به تولید داخل رسیده بودند ما دیگر شاهد نبود و یا کمبود و همچنین افزایش نجومی قیمت های آنها نبودیم.

 

با این وجود باید از این شرایط به وجود آمده درس بگیریم و هرچه سریعتر از پتانسیل های موجود برای راه اندازی تولید داخلی استفاده کنیم و این نیاز دارد تا دولت و مسئولین دوشادوش تولید کنندگان و متخصصان با فراهم کردن زمینه مناسب برای راه اندازی این چرخه را فراهم کنند. کشور ما از نظر نیروی متخصص و زبده چیزی کم ندارد و شاهد این هستیم که سالیانه تعداد زیادی از جوانان خبره ما به دلیل نبود شرایط خوب برای به کارگیری تخصصشان به سایر کشورهای اروپایی و امریکایی مهاجرت می کنند و ما علنا توانایی و استعدادهایمان را به این کشورها صادر می کنیم در صورتی که اگر امکانات در داخل برای آنها فراهم باشد هیچ وقت دست به این کار نخواهند زد.

نکته مهم این است که تولید کنندگان تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی در داخل کشور باید به این نکته توجه داشته باشند که کیفیت را مبنای اصلی کار خود قرار دهند زیرا با وجود برندهای خوب خارجی موجود در بازار خریدار به سختی به برند نوپای داخلی اعتماد می کند ولی اگر کیفیت ارائه شده به خوبی همین برندهای خارجی باشد اولویت اولشان در خرید همین برندهای داخلی می شود چون هم از نظر قیمت مناسبتر هستند و هم در صورت به وجود آمدن مشکل و نیاز پیدا کردن به خدمات مشکلی از جهت نبود و یا کمبود قطعات ندارند واینگونه می شود که حتی راه صادرات این محصولات باز خواهد شد و این دستاوردی بزرگ برای کشور است که کاملا هم دست یافتنی می باشد.

 

میزان اطمینان خریدار به برندهای ایرانی تجهیزات دندانپزشکی

هم اکنون در بازار تجهیزات و داروها ما شاهد افزایش برندهای ایرانی هستیم و تعدادی از آنها نیز توانسته اند جایگاه خوبی درمیان مخاطبانشان باز کنند ولی با این حال پتانسیل ما بیش تر از این حرف ها است و اگر همت متخصصان و مسئولان در کنار هم قرار گیرد می تواند انقلابی بزرگ در تولید داخل روی دهد و روز به روز شاهد راه اندازی کارخانه های تولیدی در داخل خواهیم بود و سرمایه داران نیز بعد از مدتی به جای اینکه سرمایه خود را به واردات اختصاص دهند به بخش تولید می اورند و کمک کننده در این زمینه خواهند بود.

شما در سایت کام طب مرجع جامع تجهیزات دندانپزشکی شاهد برندهای متنوعی از تجهیزات مانند یونیت دندانپزشکی، اتوکلاو دندانپزشکی، رادیوگرافی، فسفرپلیت و بسیاری دیگر از تجهیزات در زمینه دندانپزشکی هستید که در میان آنها هم برندهای خارجی و هم داخلی وجود دارد که در این میان برندهای داخلی موجود توانسته اند احساس اعتماد خوبی را برای کاربر فراهم کنند و از کیفیت خوب وبالایی برخوردارند. امید ما این است تا تعداد این برندهای داخلی بیشتر شود و همه محصولات موجود به تولید داخل برسند و در رقابتی سازنده باهم روز به روز پیشرفت کنند تا جای برندهای خارجی رابگیرند و اغلب خریداران ترجیح و اولویتشان خرید برندهای داخلی شود.